تغییر اندازه فونت:
 

اخبار

برنامه‌ریزی شیلات برای استفاده از علوفه تازه در تغذیه ماهیان
رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب کشور از برنامه‌ریزی سازمان شیلات برای استفاده از غذای کنسانتره و علوفه تازه به جای مواد شیمیایی در تغذیه ماهیان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شیلات خوزستان: سیمین دهقان مدیسه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص استفاده از مواد شیمیایی برای تغذیه ماهیان پرورشی اظهار کرد: در برنامه‌ریزی‌های جدید شیلات در ترکیب گونه‌ها، عمدتاً از گونه‌هایی استفاده می‌شود که با غذای کنسانتره و علوفه تازه تغذیه می‌شوند و در تغذیه این‌گونه ماهیان از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود.

دهقان مدیسه بیان کرد: استفاده از کودهای ترکیبی آلی و معدنی (شیمیایی)، در ابتدا و طول دوره پرورش و برای غنی‌سازی آب و بهبود کیفیت مواد غذایی و رشد جوامع پلانکتونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در بدن آبزی با تغییر ماهیت به عنوان منبع پروتئینی مورد تغذیه ماهیان قرار می‌گیرد و این عمل جزئی از روش جهانی آبزی‌پروری گرمابی است.

وی با اشاره به اینکه در طول دوره پرورش آبزیان، غنی‌سازی غذا با مکمل‌های ویتامینه و مواد معدنی (بهبوددهنده رشد) استفاده می‌شود، افزود: اخیراً در برخی از مزارع مدرن از پروبیوتیکها استفاده می‌شود که میکرب‌های زنده به صورت افزودنی غذایی هستند و موجب بهبود سلامتی انسان و حیوانات اهلی، افزایش رشد و راندمان غذایی و کمک به پیشگیری از شیوع بیماری‌ها می‌شوند و این کار پشتوانه کاملاً علمی دارد.

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب کشور تصریح کرد: اگر ابهاماتی در این خصوص وجود دارد باید به شکل مستقیم و با انجام پیگیری‌ها و آزمایش‌های مربوطه مشخص شود و اظهارنظر در خصوص مصرف مواد غیراستاندارد و خارج از پروتکل‌های آبزی‌پروری و بهداشتی نیازمند مستندات علمی است.

دهقان گفت: از آنجایی که آبزیان در جهان به عنوان سالم‌ترین ماده غذایی شناخته شده‌اند و تلاش جهانی برای افزایش سرانه مصرف آبزیان روز به روز رو به گسترش است؛ کنترل کیفیت محصولات آبزی وظیفه سازمان دامپزشکی کشور است و به طور مستمر با استانداردهای OIE، WHO و.. ارزیابی می‌شوند و در صورت مشاهده هرگونه ابهامی در خصوص سلامت محصول، برخورد جدی و کارساز صورت خواهد گرفت.

وی افزود: مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با اجرای طرح اصلاح نژاد کپور و به گزینی نمونه‌های برتر جمعیت‌های مختلف در صدد انتخاب مناسب‌ترین لاین از نظر رشد و مقاومت به بیماری است که مستلزم کار طولانی و مستمر اصلاح نژادی است و افزایش رشد با استفاده از صفات ژنتیکی مرتبط با آن امکان‌پذیر خواهد بود.

۲۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۹
تعداد کلیک: ۲۱۰

برچسب : شیلات

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده : *
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500