تغییر اندازه فونت:
 

اخبار

مدیرکل شیلات خوزستان تاکید کرد ؛ ضرورت بهره مندی از تکنولوژی در آبزی پروری
مدیر کل شیلات خوزستان، گفت: با بکارگیری تمامی ظرفیت ها و توانمندی های متخصصان داخلی، مجتمع چوئبده آبادان را با اشتغال 5 هزار نفری به رونق و شکوفایی خواهیم رساند.

به گزارش روابط عمومی شیلات خوزستان، دوره آموزش تخصصی کاربرد سیستم بیوفلاک در پرورش میگو به صورت وبینار با حضور مدیران مربوطه، کارشناسان و بهره برداران به همت اداره کل شیلات خوزستان برگزار شد.

فتح اله ابوعلی، در شروع برگزاری این دوره، در خصوص آخرین وضعیت شیلات و پرورش میگو در استان اظهار داشت: استان خوزستان مقام اول آبزی پروری کشور را دارد و عمده موضوع و شاخص تاثیر گذار این دستاورد، حوزه پرورش ماهیان گرمابی است و به دلیل طرح های خوب در دست اجرا، در آینده هیچ استانی توان رقابت با خوزستان را نخواهد داشت.

وی افزود: از سویی دیگر، باتوجه به خشکسالی و تنش های آبی چندسال اخیر، هم اکنون، کمبود آب شیرین وجود دارد و سیاست های شیلات در جهت افزایش بهره وری و استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود دنبال می شود.

مدیرکل شیلات خوزستان با بیان اینکه باید از روش های نوین آبزی پروری استفاده کنیم گفت: در همین راستا، روش پرورش متراکم در تعدادی از مراکز در استان و بهره مندی از ظرفیت سواحل دریا در پرورش ماهی و میگو، آبزی پروری در قفس در دریاچه سدها و دریا، را به کار برده ایم.

ابوعلی، ادامه داد: استان خوزستان از 230 کیلومتر نوار ساحلی برخوردار است و در کل کشور تنها در دو نقطه، پرورش میگو با آب شیرین انجام می شود،  یکی در استان بوشهر و دیگری در استان خوزستان به ویژه در شهرستان های آبادان و هندیجان وجود دارد.

وی، با اشاره به طرح های شیلاتی در شهرستان های مختلف گفت: در هندیجان 10 هزار هکتار، در ماهشهر 12 هزار هکتار، تکمیل مجتمع چوئبده آبادان، استفاده از زه آب نیشکر در طرح 5 هزار هکتاری خرمشهر در حال طراحی و پیگیری هستند.

مدیرکل شیلات خوزستان، در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: متاسفانه، طی سالیان گذشته، شیوع بیماری لکه سفید در مجتمع چوئبده آبادان به عنوان اولین مجتمع استان منجر به مشکلات اساسی و دلسردی بهره برداران شد.

ابوعلی، اظهار داشت: سال گذشته، طرح نرسری برای اولین بار با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه پست لارو با موفقیت انجام شد و تحت شرایط کنترل شده هیچ گونه بیماری مشاهده نشد و میانگین تولید افزایش یافت.

وی، تصریح کرد: امسال، در مرحله اول، ۱۵ میلیون پست لارو در مراکز نرسری میگو ذخیره سازی می شود، و این مقدار ۷ برابر میزان ذخیره سازی در سال گذشته خواهد بود و امیدواریم تا پایان فصل، مرحله دوم این طرح را نیز با همین ظرفیت یا کمی کمتر داشته باشیم و در مجموع با حداقل  ۲۵ میلیون پست لارو طرح نرسری را اجرا کنیم که نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰ برابر رشد خواهیم شد.

این مقام مسئول، با اشاره به اینکه، پرورش گلخانه ای میگو از حالت پایلوت خارج شده و متقاضیان زیادی دارد یادآور شد: مشکلات مجتمع چوئبده در بخش زیرساختی، نرم افزاری، فنی و تخصصی اولویت بندی و برنامه ریزی شده است.

مدیرکل شیلات خوزستان، خاطرنشان کرد: مسیر پیش رو  به درستی هدفگذاری شده است و با بکارگیری تمامی ظرفیت ها و توانمندی های متخصصان داخلی، مجتمع چوئبده آبادان را با اشتغال 5 هزار نفری به رونق و شکوفایی خواهیم رساند.

ابوعلی، در پایان از برگزاری دوره های آموزشی- تخصصی ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: روش بیوفلاک، روش نوین و پیشرفته ای است و بکارگیری دانش روز در این مجتمع، ریسک فعالیت ها را به حداقل می رساند.

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۳۰
تعداد کلیک: ۱۴۱

برچسب : شیلات

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده : *
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500