تغییر اندازه فونت:
 

اخبار

اجرای پرورش ماهی در قفس برای اولین بار در خوزستان/ اعلام حمایت شیلات از سرمایه گذاران بخش خصوصی
مدیر کل شیلات خوزستان، با اشاره به بازارهای داخلی و تجارت آبزیان گفت: اهمیت افزایش سرانه مصرف و ایجاد تنوع گونه ای بر کسی پوشیده نیست اما اگر به دنبال رشد و توسعه صنعت آبزی پروری هستیم، نباید تنها به بازارهای داخلی بسنده کنیم.

به گزارش روابط عمومی شیلات خوزستان، فتح اله ابوعلی، در نشست ویدئو کنفرانس، بررسی مسائل عمده تکثیر و پرورش ماهیان دریایی در استان خوزستان، با حضور مدیران سازمان شیلات ایران و مدیران کل تعدادی از استان ها و همچنین سرمایه گذاران بخش خصوصی اظهار داشت: طی چندسال اخیر در زمینه پرورش ماهیان دریایی در استخرهای خاکی تجربیات خوبی حاصل شده است و در 2 سال گذشته شاهد تولید 208 تنی ماهیان دریایی در سطح استان بودیم.

وی، افزود: مجتمع میگوی چوئبده آبادان، به عنوان بزرگترین مرکز تولید میگوی استان، چندین سال به دلیل بیماری لکه سفید در آستانه تعطیلی و رکود قرارگرفته بود و طی اقدامات ارزشمندی که در 2 سال اخیر انجام شد موجب افزایش انگیزه بهره برداران و رشد تولید در این مجتمع شده است.

مدیر کل شیلات خوزستان، یادآور شد: طبق برنامه ریزی های به عمل آمده در سال جاری مجددا توسعه ماهیان دریایی، در سطح استخرهای خاکی از جمله در چوئبده آبادان از سرگرفته می شود.

*اجرای پرورش ماهیان در قفس در سال جاری

ابوعلی در ادامه ابراز خرسندی کرد: امسال برای اولین بار در استان خوزستان، پرورش ماهیان در قفس اجرایی می شود و قفس ها به دریا فرستاده می شوند.

وی، با اشاره به چشم انداز رشد و توسعه صنعت آبزی پروری در استان اظهار داشت: در حال حاضر برنامه های گسترده ای در حوزه پرورش ماهیان در دریا و سواحل در حال مطالعه و پیگیری است.

مدیر کل شیلات خوزستان ادامه داد: چندین پروژه در جهت بکارگیری تمامی ظرفیت ها از جمله استفاده از آبهای نامتعارف، پساب نیشکر و مزارع کشاورزی تعریف شده است و امیدواریم در همین راستا مجتمع 5 هزار هکتاری ماهی و میگو در شهرستان خرمشهر امسال کلنگ زنی شود.

ابوعلی، بچه ماهی مورد نیاز برای استخرهای خاکی در سال جاری، را 500 هزار قطعه اعلام کرد و گفت: سال آینده حداقل دو برابر میزان فعلی مورد نیاز خواهد بود.

این مقام مسئول، مشکلات، مرکز تکثیر بچه ماهیان دریایی در شهرستان بندر امام خمینی(ره) را یکی از دغدغه های امروز شیلات استان خواند و تصریح کرد: این مرکز به صورت محدود  در حال تولید است و نیاز به همکاری و حمایت ویژه دارد و اگر با نگاه ملی بر روی این مرکز سرمایه گذاری شود قطعا در آینده تحولات مثبتی رخ می دهد و سالانه بالای 2 میلیون بچه ماهی در این مرکز تولید می شود.

مدیرکل شیلات خوزستان، در بخش دیگری از سخنانش به بازارهای داخلی و تجارت آبزیان اشاره کرد و افزود: اهمیت افزایش سرانه مصرف و ایجاد تنوع گونه ای بر کسی پوشیده نیست اما اگر به دنبال رشد و توسعه صنعت آبزی پروری هستیم، باید صرفا به بازارهای داخلی بسنده نکنیم.

ابوعلی، تاکید کرد: در شرایط فعلی، بازار داخلی جوابگوی کشش تورم و نوسانات لحظه ای نیست و نبود برنامه منسجم در خصوص بازاریابی ماهیان و مشکلات ایجاد شده لزوم توجه بیشتر بخش بازاریابی جهانی شیلات ایران را در این رابطه دوچندان کرده است.

وی، مشکلات ایجاد شده در صادرات به بازارهای خارجی را سد راه تولید و پرورش آبزیان عنوان کرد و ایجاد تنوع گونه ای، انتخاب مقاصد صادراتی متنوع، کمک و همراهی وزارت امور خارجه را برای تسهیل در امر صادرات محصولات شیلاتی  ضروری برشمرد.

مدیر کل شیلات خوزستان، همچنین انتقاد کرد: در حال حاضر تنها بازار هدف ماهیان گرمابی استان به مقصد عراق است و مشکلات فراوان موجود، صادرات آبزیان را سال به سال با روند کاهشی مواجه کرده است.

ابوعلی، تامین به موقع نهاده ها و کنترل قیمت بچه ماهیان  دریایی را ضروری دانست و اظهارداشت: این نوسانات شدید برای بهره بردان سردرگمی ایجاد کرده است و باید بازار از این وضعیت خارج شود.

وی، در ادامه با گلایه از مشکلات ایجاد شده ناشی از سیاست ها و دستورالعمل های سازمان محیط زیست در خصوص پرورش ماهیان دریایی به ویژه ماهی سی باس خاطر نشان کرد: این محدودیت و حساسیت ها  فعالیت های آبزی پروری را با مشکل مواجه کرده است در حالی که در فعالیت سایر زیر بخش ها این گونه موانع ایجاد نشده است.

به گفته ابوعلی، مجوز پرورش ماهی در قفس برای ماهیان بومی صادر شده است ولی به دلیل عدم ارائه گزارشات زیست محیطی، مجوز برای گونه سی باس هنوز صادر نشده است.

وی با اشاره به سیاست های راهبردی توسعه این بخش مهم از آبزی پروری استان، آمادگی اداره کل شیلات خوزستان را در خصوص همکاری و ارائه هرگونه حمایت لازم به بخش خصوصی متقاضی سرمایه گذاری در حوزه تکثیر و پرورش ماهیان دریایی را اعلام نمود.

 

۱۲ شهریور ۱۴۰۰ ۱۷:۴۰
تعداد کلیک: ۲۴۲

برچسب : شیلات

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده : *
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500