تغییر اندازه فونت:
 

اخبار

رتبه دوم خوزستان در آبزی پروری/تحقق 99 درصدی تعهد اشتغال در شیلات خوزستان
مدیر کل شیلات خوزستان ضمن تشریح وضعیت شیلات استان طی 8 ماهه امسال با بیان اینکه استان خوزستان با تولید بالغ بر 141 هزار تن محصولات شیلاتی در جایگاه سوم کشوری قرار دارد به رتبه دوم آبزی پروری خوزستان اشاره کرد و گفت: تولیدات آبزی پروری استان در سال 1400، حدود 85 هزار تن بوده است و بخش عمده این مقدار به تولید ماهیان گرمابی اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات خوزستان، فتح الله ابوعلی از رشد 63 درصدی تولید میگو در خوزستان خبر داد و عنوان کرد: سال گذشته میزان تولید میگوی پرورشی 802 تن بوده است و امسال با رشد 63 درصدی به بالغ بر یکهزار و 300 تن رسیده است.
برداشت 379 تن میگو از زه آب های نامتعارف خوزستان
ابوعلی دستیابی به تولید میگو از طریق استفاده از آبهای نامتعارف را یکی دیگر از اقدامات شاخص صورت گرفته در حوزه آبزی پروری دانست و تصریح کرد: برداشت میگو با کیفیت مطلوب و استانداردهای لازم در زه آب های کشاورزی و مزارع منفرد از 110 تن در سال 1400 به 379 تن در سال جاری رسیده است.
وی اظهار کرد: برای اولین بار مجوز پرورش ٥٠٠ تن ماهی در قفس در آب های ساحلی خوزستان صادر شده است و هم اکنون ظرفیت تولید در دریا ۶ هزار تن، در خوریات ماهشهر(خورغزاله) ۲ هزار تن و در سد مارون یک هزار و ۲۰۰ تن است.
مدیرکل شیلات خوزستان در خصوص اشتغالزایی مزرعه 500 تنی پرورش ماهیان دریایی در قفس در هندیجان گفت: هر واحد ۵۰۰ تنی پرورش ماهی در قفس در دریا حدود ۳۰ نفر اشتغال مستقیم و ۶۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می‌کند.
ابوعلی بیان کرد: در مناطقی که امکان پرورش ماهی آب شور وجود دارد، ماهیان سی باس آسیایی، صبیتی و شانک و در دریاچه‌های پشت سد ماهیانی از جمله کپور، قزل آلا و ماهیان خاویاری قابل پرورش است.
خوزستان پیشرو در مصرف آبزیان
وی میزان سرانه مصرف انواع آبزیان در استان خوزستان را 19 کیلوگرم و میزان صادرات آبزیان را 21 هزار و 700 تن اعلام کرد و گفت: خوزستان پیشرو در مصرف آبزیان است و در حال حاضر 13 بازار عرضه آبزیان در سطح استان فعالیت می کنند و  پیگیری، تشویق و ترغیب سرمایه گذاران جهت احداث بازارچه های جدید عرضه آبزیان در شهرهای مختلف استان در حال انجام است.  
به گفته ابوعلی فرهنگ سازی و بالا بردن سرانه مصرف آبزیان از طریق برگزاری جشنواره، نمایشگاه، چاپ بنر، بروشور، آموزش طبخ و ایجاد تنوع در عرضه آبزیان نیز ادامه دارد.
مدیر کل شیلات خوزستان با اشاره به حفظ ذخایر ماهیان با ارزش ژنتیکی بومی در منابع آبی خوزستان اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون حدود 8 میلیون قطعه بچه ماهی در تالاب‌ها، رودخانه‌ها، برکه‌ها به منظور بهبود ذخایر آبزیان و حفاظت از اشتغال صیادان بومی رهاسازی شده است.
ابوعلی در بخش دیگری از سخنانش به صدور 24 هزار فقره مجوز صید جهت شناورهای صیادی اشاره کرد و بیان کرد: بیش از 20 هزار تن انواع آبزیان دریایی در شش ماهه اول امسال استحصال شده است.
وی استقرار 145 سازه زیستگاه مصنوعی در صیدگاه های استان را با هدف حفظ معیشت صیادان و همچنین تقویت و پایداری ذخایر استراتژیک آبزیان خواند و گفت: تامین اعتبار جهت مطالعات مکان یابی زیستگاه های مصنوعی در صیدگاه بوسیف با همکاری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و اتحادیه تعاونی های خدماتی صیادی در حال پیگیری است.
مدیر کل شیلات خوزستان در ادامه عنوان کرد: بنادر استان عمدتا به دلیل اینکه در رودخانه ها و خوریات واقع شده اند نرخ رسوب آن ها بسیار بالاست و پیرو سفر معاون محترم وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران و هیئت همراه به خوزستان، لایروبی 6 بندرصیادی استان در دستور کار این سازمان قرارگرفته است و بخشی از بندر صیادی والفجر اروندکنار لایروبی شده است.
وی به ضرورت برگزاری دوره های آموزشی – ترویجی ویژه بهره برداران اشاره کرد و گفت:  7 هزار نفر ساعت دوره آموزشی در مراکز آموزشی صیادی به منظور ارتقا سطح دانش جامعه صیادی، افزایش ایمنی دریانوردی، کاهش حوادث دریایی و آشنایی با آموزش های لازم برای استفاده از فناوری و تجهیزات به روز و ترویج روش های استاندارد صید و حفاظت از زیستگاه های آبزیان پیش بینی شده است.
مدیرکل شیلات خوزستان افزود: این دوره ها با تدریس کارشناسان صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات استان در شهرهای هندیجان، اروندکنار، ماهشهر و آبادان در حال برگزاری است.
تحقق 99 درصدی تعهد اشتغال اداره کل شیلات خوزستان
فتح الله ابوعلی ایجاد فرصت‌های شغلی درزیربخش شیلات استان را یکی از مسائل مهم و در حال پیگیری این اداره کل دانست و بیان کرد: تعهدات اشتغال اداره کل شیلات خوزستان در سال ۱۴۰۱، 650 نفر تعیین شده که از ابتدای امسال تاکنون، برای 643  نفر در بخش‌های مختلف فرصت شغلی ایجاد شده که معادل تحقق حدود 99 درصدی تعهد شیلات استان است.
ابوعلی یادآور شد: بیش از 400 نفر جهت دریافت بالغ بر 280 میلیارد تومان تسهیلات از محل های مختلف به بانک های عامل معرفی و 284 نفر موفق به جذب 68 میلیارد تومان شده اند.
مدیرکل شیلات خوزستان دستیابی به بیوتکنیک مولدسازی و تکثیر ماهی باس دریایی در خوزستان با همت محققان پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور را یکی از مهمترین دستاوردهای دانش بنیان شیلات معرفی کرد  و همچنین بهینه سازی روش های تولید کنونی و همچنین بومی سازی روشهای نوین تولید یکی از سیاستگذاری های حائز اهمیت توسعه شیلات خوزستان دانست و یادآور شد: تفاهم نامه همکاری اداره کل شیلات و پارک علم و فناوری خوزستان در راستای ضرورت توسعه همکاری های مشترک و همه جانبه علمی، پژوهشی و فناوری و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود صورت گرفته است و در ادامه جلسات متعددی به منظور تحقق این مهم با شرکت های دانش بنیان برگزار شده است.
این مقام مسئول در بخش پایانی سخنانش در رابطه با حفاظت از ذخایر گونه های باارزش آبزیان در صیدگاه های استان یادآور شد: طی 8 ماهه امسال 204 فروند شناور متخلف توقیف شده و در جریان بازرسی های انجام شده توسط یگان حفاظت منابع آبزیان استان خوزستان از این شناورها بیش از 69 هزار کیلوگرم انواع ماهی و میگو کشف و ضبط و پرونده این تخلفات برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی و کمیسیون رسیدگی به تخلفات صیادی ارسال شده است.

۲۹ آبان ۱۴۰۱ ۱۵:۱۸
تعداد کلیک: ۲۴۶

برچسب : شیلات

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده : *
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500